Plyny a svářecí technika

Tvorba cen paliv

Cena motorového paliva na čerpací stanici Proindustry

Společnost Proindustry dodává jen kvalitní pohonné hmoty – NAFTU a LPG za konkurenční ceny ale nejvyšší kvality. Cena motorového paliva záleží na mnoha faktorech. Jsme si vědomi toho, že vzhledem k současné situaci můžete mít obavy z dlouhodobě vzrůstajících cen. Rádi Vám následně vysvětlíme hlavní příčiny jejich nárůstu.

Na cenách pohonných hmot se odráží zejména cena surové ropy a rafinérských produktů, konkurence na trhu, provozní náklady a daně. Cena pohonných hmot na čerpací stanici v sobě zahrnuje cenu produktu, daně (daň spotřební a daň z přidané hodnoty), a distribuční marži. Ta v sobě nese náklady na skladování a manipulaci, distribuční náklady a velkoobchodní a maloobchodní marže. Daňová zátěž tvoří v některých zemích (např. ve Velké Británii a Nizozemsku) až 60 % z ceny pohonných hmot. Cena pohonných hmot se může značně měnit. Klíčovými faktory, které přispívají k těmto změnám, jsou cena surové ropy a rafinérského produktu (benzínu a motorové nafty) a konkurence mezi čerpacími stanicemi.

Faktory ovlivňující ceny surové ropy a rafinérského produktu

Surová ropa i rafinérský produkt jsou obchodovány na veřejném trhu. Tato část pojednává o některých příčinách, které ovlivňují ceny surové ropy a rafinérského produktu.

Bezpečnost dodávky surové ropy
Politická nestabilita na Středním Východě ale i celém světě je důvodem omezené dostupnosti surové ropy a má tak výrazný dopad na cenu této komodity.

Nepředvídatelné / extrémní klimatické podmínky
Extrémní klimatické jevy, jako jsou například hurikány ve Spojených státech, mohou značně omezit kapacitu světových rafinérií. Taková omezení, společně se spekulacemi o dostupnosti rafinérských produktů, přispívají ke globální nestabilitě cen.

Sezónní výkyvy
Ceny rafinérských produktů jsou ovlivňovány sezónními změnami poptávky po konkrétních produktech. To se projevuje převážně na největších trzích severní polokoule – ve Spojených státech, v Evropě a Japonsku. V zimním období na severní polokouli prudce narůstá poptávka po naftě a petroleji na výhřev domů a kanceláří. V létě naopak stoupá poptávka po benzínu, protože lidé více cestují.

Spekulace na trhu
Se surovou ropou a rafinérskými produkty se obchoduje na globálním trhu. Proto jsou tyto komodity vystaveny spekulacím, které ovlivňují jejich cenu. Vzhledem k tomu, že nedávno vstoupilo na trh několik nových společností, zájem o trh ropných derivátů se obecně zvýšil, a to zejména ze strany investičních fondů.

Vývoj kurzů měn
Největší obchod se surovou ropou a rafinérskými produkty probíhá v amerických dolarech. Jakákoliv změna ve směnném kurzu mezi českou korunou a americkým dolarem se tudíž odrazí na ceně.

Konkurence na místních trzích a tím i cena motorového paliva

Velká konkurence na trhu s pohonnými hmotami způsobuje, že se ceny vyvíjejí cyklicky. Distributoři průběžně snižují ceny, aby zvýšili prodej a zachovali tak svou konkurenceschopnost. Dostane-li se cena na příliš nízkou úroveň, prodeje jsou ztrátové a distributor je nucen cenu zvýšit.

Tento průběžný pokles cen a následné jednorázové zvýšení se nazývá cenový cyklus.

(Zdroj: shell.cz)

Plyny a svářecí technika